Haldun Dormen

Haldun Dormen, 5 Nisan 1928 tarihinde Mersin’de dünyaya geldi. Henüz bir yaşındayken ailesiyle birlikte İstanbul’a yerleşti. İlk defa, Galatasaray Lisesi’nde ortaokul talebesiyken sahneye çıktı. Lise eğitimini Robert Koleji’nde bitirdi.

ABD’de Yale Üniversitesi’nde Tiyatro eğitimi aldıktan sonra yüksek lisans derecesiyle mezun oldu. Dormen, Hollywood’da Pasadena Playhouse’da 4 kez sahne aldı. İstanbul’a döndüğünde önce Muhsin Ertuğrul yönetimindeki Küçük Sahne bünyesine dahil oldu ve Cinayet Var adlı oyundaki dedektif rolüyle ilk defa Türk izleyici karşısına çıktı.

Dormen Tiyatrosu’nun ilk oyunu ise 22 Ağustos 1955 tarihinde Pazartesi gecesi Süreyya Sineması’nda oynandı. Dormen Tiyatrosu’nda birçok oyun oynandıktan ve birçok ödül kazandıktan sonra 1972 senesinde Tiyatrosunu kapatmak zorunda kaldı ve eğitimciliğe yöneldi. Aynı zamanda televizyon projelerine başladı.

1981 senesinde tiyatro oyunları yönetmeye devam etti. Bir dönem İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuvarı’nda dersler verdi, Hacettepe Üniversitesi tarafından Onursal Bilim Doktoru olarak ödüllendirildi. 1998 senesinde Kültür Bakanlığı’nca verilen Devlet Sanatçısı unvanını aldı.

Scroll to top